Produktdetaljer
LED design pendellampe Pirce Micro i hvid
Artikelnummer | 1060054 |
---|---|
Brand | Artemide |
Produkt designer | Giuseppe Maurizio Scutellà |
Materiale | aluminium |
Farve | hvid |
Lysfarve | varmhvid (2.700 K) |
Lyskilde | LED, 27 W i alt |
Dæmpbar | Ja |
Lysdæmpere | Indeholder ikke |
Længde (i cm) | 48 |
Bredde (i cm) | 46,5 |
Ophæng (i cm) | 200 |
Lysstrøm (i lumen) | 2.573 lm |
Lysstrøm total (i lm) | 2.573 |
Spændingsforsyning | 230 |
Kapslingsgrad | IP20 |
Isolationsklasse | I |
Batteridrevet | nej |
Saltvandsresistent | nej |
Inklusiv lyskilde | Ja |
Produktbeskrivelse
- Premium kvalitet
Spiralformet design pendellampe Pirce Micro med LED’er
Der er flere hvidlakerede aluminiumsringe på LED pendellampen Pirce Micro, der er positioneret således, at de sammen danner et billede der minder om en spiral. Nederst i spiralen finder man den mindste ring, og til sidst er der en lille skive hvor lyskilden er placeret. Herfra udsender LED'erne deres lys opad mod ringene, hhv. spiralen. Gennem ringene og deres specielle design, opstår der et smukt lysmønster i loftet. Den indirekte lyseffekt sørger endvidere for et blændfrit og meget harmonisk lys i rummet.
Lampen kan dæmpes med push-funktion på en separat knap. Hertil er det nødvendigt med et kabel med fem ledninger.
Den italienske designer Giuseppe Maurizio Scutellà har allerede arbejdet for flere anerkendte hightech-virksomheder, som førende produktdesigner. Hans samarbejde med producenten af designerlamper, Artemide, begyndte i 2008 med hans design til lampeserien Pirce. Artemide er anerkendt som en af verdens førende producenter inden for designbelysning. Hovedkontoret er placeret i Pregnana i nærheden af Milano, og blev grundlagt i 1960 af Ernesto Gismondi. Fem produktionssteder, to glasfabrikker og et forsknings- og innovationscenter med testlaboratorier er en del af virksomhedens struktur, samt et verdensomspændende salgsnet.
Downloads:

Er du en virksomhed, og bestiller du ofte og/eller i større mængder? Udfører du større projekter?
Kontakt vores erhvervsrådgivere
Spørgsmål & svar (3)
Hej.
Kan denne lampe bruges som loftslampe over et sofabord?..måske i den store udgave?
Hi Ace,
Thanks for asking.
No, this light is not compatible with lightwave lighting system.
Kigger lidt på denne lampe men tænker lidt on i har noget hen i samme stil til et sofabord?
Vi har ikke helt præcist det samme, men du kan tjekke det følgende link ud: https://www.lampegiganten.dk/bordlamper/design-st/
Kunde anmeldelser
Vær den første til at bedømme dette produkt
Hej, ophængen af denne lampe er 200 cm. Så det ville komme ned lavt nok til at tjene som en loftslampe over et sofabord.